Idag är det dags att åka ifrån Amazon Lodge. För att utnyttja tiden gick vi upp redan innan klockan 6 för att ta en sista paddeltur.
Det var otroligt vacker att i gryningen paddla omkring i Amazonas. Vi hörde mest fåglar men i slutet av vår tur även apor. Djungeln höll nog på att vakna.
När vi paddlade in mot Amazon Lodge var klockan 7 och det var hög tid för frukost.
Sedan var det bara att packa ihop sina saker för att strax innan åtta åka iväg tillbaka till Manaus.
Vi tog kort på guiderna, Sarah och Andy som vi även bytte adresser med.
Sen var det bara att sätta sig i båten för att lämna denna vackra plats.
När vi åkte iväg stod alla på verandan och vinkade hejdå. Det kändes nästan lite sorgligt att behöva lämna Amazonas, amazon lodge och våra nyfunna vänner.
Vi färdades vår sista tur på Amazonas för den här gången och njöt av alla vackra vyer som fanns runt omkring en.
Vid ”meeting of the waters” stannade vi till med båten för att fotografera de två olika färgerna på havet som aldrig blandas.
Efter båt och bilfärder var vi tillbaka på Manaus flygplats. Vi tog en hamburgare, pommes och cola på Bob’s innan vi checkade in.
Inne i vänthallen fanns datorer med Internetaccess. Vi bokade en halvtimma vilket kostade R$2 (ca 8 SEK) för att maila familj och lite bekanta.
Just nu sitter vi på Varig på väg mot Sao Paulo där vi har ett connectionflight till Rio. Vi kommer fram till Rio vid 21-tiden ikväll.
När vi kom fram till Rios flygplats gick vi direkt till turistinformationen för att kolla hotell. Han som satt där rekomenderade ett hotell på Copacabana som hette hotel Apa. Där fanns ett rum kvar och det kostade R$110 per natt för oss tillsammans. Det blir alltså R$330 för tre nätter vilket är ca 1320 SEK. Vi bestämde oss för att ta det och tog en taxi som kostade R$49 till Hotel Apa.
Då vi kommit in på hotellrummet kände vi att vi behövde något att äta. Vi gick till Bob’s och tog där samma meal som vi gjort tidigare på dagen på Manaus flygplats. När vi kom tillbaka till hotellet bokade vi i receptionen en heldagsutflykt i Rio med företaget Italbus för morgondagen. Detta kostade R$110 (ca 440SEK) per person.
Det har varit en lång dag och det tog inte lång tid innan vi somnade.