Frukost på åttonde våningen lät kanske som vi skulle få en underbar vy över kvarteret vi bodde i men riktigt så var det inte. Det är mycket höghus i São Paulo och vi såg mest gråa hus som borde målats om för ganska många år sedan. Hur som helst var det gott med frukost. Det var ett buffébord där man kunde ta melonbitar, ananasbitar, baguetter, muffins, kaffe, nypressad juice med mera. Vi satt på trädgårdsmöbler i plast och från köket hörde vi städerskan lyssna på radio.
Efter frukost gick vi ut till Avenida Paulista. Vi gick förbi konstmuseet och vidare bort till en mysig park, Parque Tenente Siqueira Campos.
Därefter tog vi oss bort mot området där den fina katedralen Catedral da Sé de São Paulo ligger.
Vid Praça da República fanns ett litet område för marknader som vi kollade runt på och även gatorna runt om hade lite affärer som vi besökte.
Satte oss på McDonald’s och åt lunch. Därefter gick vi till en turistinformation för att få en karta och lite information om vad vi kunde hitta på. Han rekommenderade att vi skulle åka upp i det högsta huset i São Paulo.
Vi lämnade Praça da República bakom oss och åkte upp i Edifício Itália och snart fick vi en fin vy över torget nedanför.
Det är inte helt gratis att njuta av utsikten över staden. Högst upp i detta hus ligger nämligen en bar och en restaurang. Beställer man ingenting får man betala $R 15. Vi bestämde oss för att beställa vars en drink (vilket visade sig vara väldigt stark) och satte oss vid ett litet bord vid fönstret och njöt av utsikten.
Efter att ha druckit upp drinken gick vi ner en våning för att gå ut på terrassen och ta lite kort.
Sen begav vi oss tillbaka till hotellet, bytte om för kvällen och gick ut för att hitta en restaurang att äta på. Vi gick ut från vårt hotell och på en gata till höger gick vi en bit och hittade en italiensk restaurang som såg trevlig och mysig ut. Det kändes rätt eftersom det var sista kvällen och vi inte hade varit på den typen av mysiga restauranger under vår Brasilienvistelse.
Vi beställde en flaska rödvin och fick lite olika sorters bröd. Till varmrätt beställde Lasse en kalkon rätt och Anki oxfilé. Det var väldigt gott och vi blev ordentligt mätta. Efter maten satt vi kvar och pratade och drack upp vinet.
Sen gick vi hem och somnade lika snabbt som nästan varje kväll tidigare.