Inspiration to exploration

Header - BijBlauw Hotel, Willemstad, Curacao

BijBlauw Hotel, Shop & Restaurant

I ett grönt och ett gult nyrenoverat hus längs Pietermaai ligger ett nyöppnat boutique hotell, bara 10 minuters promenad från centrum av Willemstad. Här ges en unik möjlighet att bo fint i en byggnad som finns med på UNESCOs världsarvslista.

I ett grönt och ett gult nyrenoverat hus längs Pietermaai ligger ett nyöppnat boutique hotell, bara 10 minuters promenad från centrum av Willemstad. Här ges en unik möjlighet att bo fint i en byggnad som finns med på UNESCOs världsarvslista.

Grindarna vid gatan och den smala gången leder in till en charmig innergård med bar och utsikt mot havet.

Hotellets har 10 rum och 5 olika rumstyper. Det finaste rummet heter Seaside Rendez-vous. Det ligger på andra våningen ovanför baren, har en stor terrass med fantastiskt utsikt över havet. Terrassen har ett stort matbord, perfekt att avnjuta en kvällsmiddag med vyn av kryssningsfartygen som sakta lämnar ön och ger sig ut till havs. Personalen tänder ljus och göra det mysigt på terassen inför middagen som de gärna serverar där.

Själva rummet har rustik inredning med brunt trägolv, trälampor och vitmålade bord och garderober. Rummet är stort och ljust med vitmålade väggar, vit soffa, och en dubbelsäng med vita och beiga sängkläder och kuddar.
På sängen ligger hoprullade vita handdukar. Framför sängen står två vita bord med en liten pläd och stora glas med värmeljus. I hörnet av rummet finns en platt tv och vid ena väggen en vit soffa.

Rummet har gott om garderober, perfekta för förvaring av resväskor.
Badrummet är fint med grått kakel, regnvattendusch och två handfat. Wi-fi finns i hela hotellet, utan extra kostnad.

Adress: Pietermaai 82-84 Willemstad, Curaçao
Telefon: +599 9 517 2218
E-post: info@BijBlauw.com
» BijBlauw website

Fler alternativ i Willemstad

Mer från Willemstad

Header - Floris Suite Hotel, Willemstad, Curacao

Floris Suite Hotel

I Piscadera Bay ligger ett trevligt hotell bland grönska med en fint poolområde och bara en kort promenad från den fina Pirate Beach. Rummen är stora och rymliga och restaurangen håller hög klass. Hotellet är Gay-friendly men välkomnar alla.

Läs mer »
Header - Mundo Bizarro Restaurang, Willemstad

Mundo Bizarro

I Pietersmaii hittar man trevliga Mundo Bizarro med en helt speciell och egen inredning. Inspirerad av latino kulturen blandat med karibien blir mat, dryck och stället en alldeles speciell upplevelse. Vissa dagar erbjuder man livemusik i loungen på första våningen.

Läs mer »
Header - Ginger Restaurant, Willemstad, Curacao

Restaurant Ginger

I mitten av lilla gatan Schoonesteeg 1 i Pietermaii ligger Ginger Restaurang på en stor gård. På menyn finns ett antal utsökta rätter med inslag av inspiration både från Asien såväl som Karibien.

Läs mer »
Header - Blue Bay Curacao Golf & Beach Resort

Video Willemstad

Rock Beach i Willemstad, Curaçao Längs Pietermaai i de gamla kvarteren av Curacao ligger en bar på en fin liten sandstrand inspräng mellan de gamla

Läs mer »

Willemstad reseskildringar