Casa da Mãe Joana

Det är inte mycket mer än ljudet ifrån Casa da Mãe Joana som avslöjar stället. Gatan är öde men inne är det fullt av liv och dans. Hit går brasilianarna själva och umgås och dansar till lokala band som spelar samba och bossa som det skall låta.

Adress: Av. Gomes Freire, 547 Sobrado – Lapa

Telefon: 2224-4071 eller 2531-9435

Fax: 3970-2631

» www.casadamaejoana.com.br

Plataforma sambashow

Ska man någon gång se en sambashow är Rio det rätta stället. Här har du dessutom möjligheten att se de kläder som annars bara visas upp på den årliga karnevalen.

De flesta hotell brukar ha möjlighet att boka in dig på dessa sambakvällar. En buss hämtar upp er vid hotellet och kör tillbaka efter showen är slut.

I mars 2005 kostade en biljett till denna sambashow R$ 130 utan mat och R$150 med mat.

Address: Rua Adalberto Ferreira, 32 (no coração do Leblon) Rio de Janeiro – RJ

Phone: (21) 2274.4022

Fax: (21) 2512.1243

» www.plataforma.com

Kommentera

Din e-post kommer inte publiceras.
Obligatoriska uppgifter *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>